Relacja z ICE w Belgradzie

W dniach 30 maja - 1 czerwca w Belgradzie odbyła się doroczna konferencja ICE, w której aktywnie i licznie uczestniczyła polska delegacja. Zapraszam do lektury krótkiej relacji ze stolicy Serbii.

Na początek warto przypomnieć, że ICE to International Congres of Electrocardiology, organizowany prze dwa światowe towarzystwa elektrokardiograficzne - ISHNE (International Society of Holter and Nonivasive Electrocardiology) i ISE (International Society of Electrocardiology). Do 2015 roku obie organizacje organizowały odrębne kongresy, ale od 2017 roku dorocznie mamy jedno spotkanie - właśnie ICE. Towarzystwa zachowały odrębność jeśli chodzi o Zarządy i inne struktury, ale kongres organizują wspólnie, co wyszło mu zdecydowanie na zdrowie.

Z polskiego punktu widzenia najważniejszym wydarzeniem było objęcie przez Iwonę Cygankiewicz funkcji Prezydenta ISHNE. Łódzka profesor w ciągu najbliższych dwóch lat będzie jedną z najważniejszych postaci światowej elektrokardiologii. W historii polskiej kardiologii niewiele jest postaci, które mogą poszczycić się tak ogromnym sukcesem. Profesor Cygankiewicz czeka wiele wyzwań, jednym z najważniejszych będzie Kongres ICE w 2021 roku, który odbędzie się.. w Polsce. Konferencja odbędzie się najprawdopodobniej w kwietniu w Zakopanem i będzie połączona z naszym Kasprowiskiem. Szczegóły są aktualnie ustalone, wkrótce poinformujemy o nich na naszej stronie.

Sukcesy dyplomatyczne to jedno, polscy elektrokardiolodzy byli też bardzo aktywni na polu naukowym. Do wygłoszenia wykładów zaproszeni zostali Iwona Cygankiewicz, Małgorzata Kurpesa, Ewa Piotrowicz, Ryszard Piotrowicz, Krzysztof Wranicz, Paweł Ptaszyński, Paweł Krzesiński, Marek Jastrzębski, Krzysztof Kaczmarek i Bartosz Szafran. Byliśmy jedną z najmocniejszych reprezentacji narodowych na belgradzkim spotkaniu. Byliśmy też aktywnie na polu prac oryginalnych.Wśród prac wyróżnionych możliwością prezentacji ustnej znalazły się dwie zgłoszone przez zespół wrocławski, kierowany przez Jacka Gajka. Do prezentacji w formie posterowej przyjęto prace Jakuba Marecika, Katarzyny Matyjas, Krzysztofa Wranicza, Agnieszki Stasiak-Maszke, Izabeli Poddębskiej, Piotra Bieniasa (aż trzy!), Bartosza Szafrana.

O randze Kongresu świadczą nazwiska wykładowców zza granicy, którzy przyjechali do Belgradu. Warto tu wspomnieć o legendarnym Bayesie de Luna, Wojciechu Zarębie, Peterze MacFarlainie czy Adrianie Baranchuku. Osobom związanym z EKG tych panów przedstawiać nie trzeba. Nad wszystkim czuwał niezawodny Branislav Milovanović, którego wielu z nas zna z Kasprowisk, których jest bywalcem. Serbski gospodarz stawał na rzęsach, żeby wszystko na kongresie funkcjonowało jak należy i trzeba przyznać, że udało mu się to w niemal stu procentach. To był jeden z najlepszych kongresów ISHNE/ICE w historii, zgodnie przyznawali to wszyscy uczestniczy.

Za rok kongres ICE w Brazylii, a za dwa... W POLSCE!

Fotorelacja z Belgradu wkrótce.

Bartosz Szafran